PRIJAVA ŠKODE NA STVAREH ZARADI POSLEDIC NEURIJ MED 17. IN 25. JULIJEM 2023
Spoštovani občani,
občino Dobrepolje nedavna neurja niso močneje prizadela, a se bo na podlagi sklepa Ministrstva za obrambo, Uprave RS za zaščito in reševanje, št. 844-27/2023-85 - DGZR z dne 26. 7. 2023, na območju občine Dobrepolje od 27. 7. 2023 do 15. 8. 2023 vršila prijava škode na kmetijskih zemljiščih, poškodovanih objektih in gradbeni infrastrukturi. Obrazce za prijavo škode občani dvignejo v prostorih Občine Dobrepolje v delovnem času občinske uprave ali do njih dostopajo v prilogah na dnu tega obvestila.
Aktualni obrazci za prijavo škode so (glej priloge):
OBRAZEC 1 – kmetijska zemljišča
OBRAZEC 3 – uničen objekt
OBRAZEC 4 – delna škode na objektu
OBRAZEC 5 – gradbeno inženirski objekti
Zaradi lažje organizacije in vnosa podatkov v program AJDA naprošamo vse, ki boste prijavili škodo, da to storite čim prej. Skrajni rok za prijavo je torek, 15. 8. 2023, zato da lahko nato občinska komisija za popis in oceno škode, prijave preveri in vnese v program. Izpolnjene in podpisane obrazce vložite fizično v Sprejemni pisarni Občine Dobrepolje, Videm 35, 1312 Videm-Dobrepolje ali jih posredujete po pošti na naslov Občine ali skenirane posredujete na elektronski naslov: obcina@dobrepolje.si
Ob obrazcu prijavitelj v prilogi doda/pripne tudi sliko poškodovanega kmetijskega zemljišča, poškodovanega objekta oz. poškodovanega gradbenega odseka.
Cenik Izhodiščnih povprečnih cen za ocenjevanje delnih škod na stavbah je dostopen na povezavi: https://www.gov.si/zbirke/storitve/ocenjevanje-skode-po-naravnih-nesrecah/
POZIV LASTNIKOM GOZDOV
S strani Zavoda za gozdove Slovenije smo prejeli obvestilo o poškodbah dreves zaradi ujme in podlubnika. Škoda v slovenskih gozdovih zaradi vetroloma, po prvih ocenah, znaša že več kot 450.000 m3.
Gozdovom gozdnogospodarskega območja Kočevje, ki sega od Turjaka na severu, Kolpe na jugu, Bloške planote na zahodu in do Roga na vzhodu, je bilo tokrat (v neurjih preteklih 14 dni) po večini prizanešeno. Po natančnejših ocenah, ki so jih revirni gozdarji pridobili tudi s pregledi gozdov, s pomočjo brezpilotnih letalnikov, je skupaj podrtih in poškodovanih okoli 5000 m3 drevja.
Zaradi obsežnosti območja, predvsem pa zaradi razpršenosti po vetru poškodovanega ali podrtega drevja Zavod za gozdove Slovenije k sodelovanju poziva vse lastnike gozdov, da pregledajo svoje gozdove in o poškodovanih drevesih (bodisi po podlubnikih ali po vetrolomu poškodovana drevesa) obvestijo pristojne revirne gozdarje.
Del v gozdu se je vedno treba lotiti previdno in primerno opremljeni. Posek prelomljenih in prevrnjenih po ujmah poškodovanih dreves je izredno nevarno opravilo, zato lastnikom gozdov priporočamo, da se za samostojno izvedbo sečnje odločijo le, če so za to usposobljeni. V nasprotnem jih pozivamo, naj najamejo usposobljene gozdne delavce, o poškodovanih drevesih pa obvestijo pristojne revirne gozdarje.
Opozorilo velja tudi vsem obiskovalcem gozdov, da se ne gibajo v poškodovanih gozdovih do zaključka sanacije, saj obstaja velika nevarnost padanja visečih in poškodovanih dreves.
Varnost je na prvem mestu, zato vsem svetujemo veliko previdnost.